Příroda

Podzim v parčíku

14. října 2016, 16:11 | Podzim je v plném proudu, stromy a keře se pomalu začínají barvit a nabízet své plody. Poslední teplejší období, které se, alespoň podle meteorologů, blíží, si lze užít posezením v parčíku u obecního úřadu. Pak opadnou listí, jezírko přikryje ledový škraloup a lavičky sněhové čepice. Nastane čas odpočinku.

 

 

 

Velmi zajímavá vzácná houba nalezena v Hrádku

11. července 2012, 06:02 | Květnatec Archerův, vzácná a chráněná houba, která byla ve formě semen (spór) zavlečena z Austrálie do Francie. Stalo se to v roce 1914 a od té doby se postupně rozšiřuje po Evropě. V roce 1963 byla poprvé zjištěna i na území ČR. V současnosti se objevuje poměrně často i Beskydech. Houba je velmi kuriózní, připomíná mořskou hvězdici na suchu a dost odporně páchne.

 

 

 

Beseda s promítáním

15. března 2011, 10:49 | 7.4.2011 v 17,00 hod se v kinosálu Městského úřadu v Jalunkově uskuteční přednáška spojená s besedou a promítáním o životě sviště horského.

 

 

 

KŘÍŽEM KRAJEM v Moravskoslezském kraji

22. června 2009, 07:59 | Soutěž zve turisty i cyklisty na zajímavá místa v Moravskoslezském kraji a zároveň se hraje o poutavé ceny jako zájezdy od CK Čedok, poukázky do Alpine Pro, horská kola 4EVER, outdoorové vybavení a další atraktivní ceny!

 

 

 

Jarní přírodou II. Procházka u Olzy

11. května 2008, 15:01 | Druhý článek o hrádeckých květinách vyobrazuje druhy jarního aspektu (kyčelnice, pryskyřník kosmatý) a druhy spíše plevelnaté, které znají ti kdo je likvidují například z bramborových záhonů (smetánka, popenec, zběhovec, violka, rozrazil, šťovík, hluchavka). Tyto kvetoucí rostliny naleznete na polích a loukách při procházkach kolem Olzy.

 

 

 

Rostou jarní houby - smrže

5. května 2008, 01:18 | Sezóna charakteristických jarníh hub je na vrcholu. Tento týden jsem našel několik plodnic smrže špičatého. Letos nerostou tak jako loni, ale dá se nasbírat třeba košík. Chuťově jsou výtečné,netřeba je hledat v lese, poněvadž často rostou v zahradách. Předností smržů je, že se prakticky nedají zaměnit za jedovaté houby.

 

 

 

Jarní přírodou I. Procházka u Olzy

13. dubna 2008, 21:38 | Článek je věnován milovníkům hrádecké přírody. Procházka kolem Olzy je v těchto dnech plna zajímavostí. Vykvetl tzv "jarní aspekt", to jsou rostliny, které vyrostou a vykvetou např. v lužních lesích a hájích brzy na jaře. Musí to stihnout ještě před olistěním stromů. Pár fotografií s určenými druhy rostlin dávám k dispozici. Tyto kvetoucí rostliny naleznete při procházkach kolem Olzy.

 

 

 

Podivná zima

10. února 2008, 22:04 | Letošní zima opět vybočuje z normálu. Posuďte sami! Nejranější jarní květena je již rozkvetlá, což je unikátní jev. Snímky jsou z dnešního odpoledne. Jaro je za dveřmi.

 

 

 

Zimní panorama

18. listopadu 2007, 23:09 | Tento snímek je vlastně série tří snímků spojených do jendoho pomocí počítače.
Byl pořízen před týdnem, kdy k nám zavítal první letošní sníh. Snímek je přidán ve větším rozlišení jako příloha. Pro zájemce mám k dispozici plné rozlišení.

 

 

 

Vzácní a neobvyklí živočichové Hrádku - Brkoslav severní (Bombycilla garrulus)

21. února 2007, 01:05 | Tento poměrně neobvyklý pěvec k nám přilétá pouze v zimě. Je to skutečně vzácný host, protože ne každou zimu můžeme uslyšet jeho nápadně cvrčivý hlas. Letos začátkem února bylo pozorováno asi 50-ti členné hejnko pod chatou Walmarku. Pokud jste tuto zimu na brkoslava v přírodě narazili, můžete o tom poreferovat v diskuzi k tomuto článku