Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …

31. srpna 2015, 19:03

       Je to téměř měsíc, kdy předpověď slibovala nejteplejší týden prázdnin, a my jsme s dětmi odjížděli  „na farmu“  - tábor v Orlové. Kdo by čekal tábořiště plné zvířátek, ten by se hodně mýlil. Jediné živé, všudepřítomné, neodbytné, mazlivé a přitom ublíženíschopné tvorstvo byly vosy, které jsme se naučili respektovat a ony zato snížily počet nutných bodnutí. Přesto jsme každý den prožili na jiné farmě, sami rozděleni do farmářských skupin.


       Na ovčí farmě jsme se naučili tvořit bambule a panáčky z vlny a večer za tmy se pustili do náročné a nebezpečné akce hledání ztracených oveček, které jen tichým zvoněním dávaly znát, že někde uvízly v křovisku na rozlehlé louce. Medový den jsme prožili na včelí farmě, snídali chléb s medem, pekli medovníčky, vyráběli voskové svíčky, poslouchali povídání pana včelaře a ochutnávali různé druhy medů, na stezce sbírali květiny pro unesenou včelku. Obilná farma nás uvítala voňavými buchtami. Sami jsme pekli šátečky, tvořili obrazy ze semínek a pak se jeli schladit na blízké koupaliště, aby pak znovu jsme se mohli zapotit ve velkém farmářském klání.

 

       Farmář se umí orientovat podle hvězd, proto jsme se vydali do Ostravského planetária. Lákavé by bylo v koňském sedle, ale zvolili jsme raději autobus, ten nás zavezl pak i do aquaparku Bohumín. Na dobytčí farmu jsme se zajeli podívat zblízka do Dolní Lutyně. Tam nás paní provedla prostorami firmy Netis, viděli jsme telátka, jalovičky, novopečené maminky krávy i „ mlékodárkyně „ všech údajně bylo 700 kusů, ale nestihli jsme to přepočítat. Pak nás v chladné kulturní místnosti pohostili množstvím minerálek abychom vydrželi 40timinutový přesun MHD v 40°C zpět do tábora. Odpoledne jsme si stihli vyrobit vlastní mýdla a dekoraci – kravičku. Tento den se nesl v duchu mléka, proto jsme si pochutnávali na kakau, pudinku i nanuku.  Večer se přesvědčili o své nebojácnosti v kostele plném noční tmy a strašidel.


       Další den byl bramborový na zeleninové farmě, a taky poslední. Farmáři bojovali v různých soutěžích a tím získavali penízky pro svou farmu – za peníze nakupovali zvířata, pozemky či vybavení své farmy.  Radost byla pozorovat jak farmy prosperují :-) Každý den jsme taky věnovali chvilku k poslechu příběhu z Bible, učení verše a přemýšlení - co by správný farmář měl umět. Používat vhodná slova? Odpouštět? Hospodařit? Rozhodovat se? Týden utekl rychleji, než bychom chtěli, a my - plní zážitku, hodně zaprášení a špinaví, unavení ale spokojení jsme se vrátili Elefantem Karolínou zpátky domů.

       Nesmím zapomenout, že velké díky patří našim farmářským kuchařkám Ingridce a Lidušce, které jsou pro letošní rok držitelky rekordu ve vaření čaje. Vypili jsme ho několik set litrů a nikdy nechyběl! K tomu vždy nachystaly spoustu dobrého jídla pro všechny hladové farmáře.

       Děkuji vedení naší obce Hrádek za nemalou finanční podporu. Díky nim jsme mohli léto na farmě mít opravdu farmářsky pestré!

 

Za organizační tým Zdeňka Adamková

 

 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
 • Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …
  Prázdniny končí, vzpomínky zůstavají …